1. Ana Sayfa
  2. Kredi

Kredili Mevduat Hesabı Kapatmak

Kredili Mevduat Hesabı Kapatmak
0

Kredili mevduat hesabı, nakit ihtiyacınızı karşılamanız için hesabınıza tahsis edilen limit tutarında para çekebileceğiniz banka avantajlarından bir tanesidir. Bu hesaplardan yararlanarak ödemelerinizi geciktirmeden gerçekleştirebilir ve geç ödemelerin getirdiği olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz. Kredili mevduat hesabı kapatmak adlı yazımızda hesabın işleyiş biçimi ve ihtiyaç duyulduğunda nasıl kapatılacağı detaylı olarak aktarılmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, banka kuruluşları tarafından müşterilerine sunulan limit özelliğidir. Müşteriler, hesaba tanımlanan limit sayesinde ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla nakit para çekebilir veya fatura, kira, kredi kartı taksiti gibi acil ihtiyaçlarını bu hesaptan karşılayabilmektedir. Avans hesabı veya ek hesap olarak da adlandırılmaktadır.

Kredili mevduat hesabına tanımlanan limit miktarı çeşitli şartlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hesap üzerinden yapacağınız harcamalar faiz oranlarının da eklenmesiyle sizlere borç olarak yansıtılmaktadır. Acil durumlardaki ihtiyaçlarınızı karşılayarak sizlere avantaj sağlasa da faiz oranının yüksekliği sebebiyle bütçenizi zor durumlara sokabilir.

Kredili Mevduat Hesabını Nasıl Kapatabilirim?

Kredili mevduat hesabı, tedbirsiz ödemelerin sonucunda yüksek faiz oranlarıyla borç miktarınızı arttırabilmektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı kredili mevduat hesabını kapatmak isteyen kişilerin izleyebileceği çeşitli yollar bulunmaktadır. Hesabı kapatmak için banka tarafından istenen şartların yerine getirilmesi durumunda talebiniz işleme alınacaktır.

Kredili mevduat hesabını kapatmak için banka prosedürleri değişiklik göstermektedir ancak belirlenen iki temel kapatma şekli aşağıdaki şekildedir.

  1. Banka şubesinden kredili mevduat hesabı kapatmak
  2. Müşteri hizmetleri ile kredili mevduat hesabı kapatmak

Banka Şubesinden Kredili Mevduat Hesabı Kapatmak

Banka kuruluşları, kredili mevduat hesabı kapatmak için müşterilerin bizzat dilekçe ile başvuru yapmasını tercih etmektedir. Hesabın ait olduğu bankanın en yakın şubesine giderek sizlerle ilgilenecek olan müşteri temsilcisine “Kredili Mevduat Hesabı Kapatma Dilekçesini” iletmeniz gerekmektedir. Bu dilekçe üzerinde banka hesap numarası ve kişisel bilgileriniz yer almaktadır. Dilekçeyi imzaladıktan sonra hesabın gerekli şartları sağlaması durumunda hesabınızın kapatma işlemi gerçekleştirilecektir.

Müşteri Hizmetleri ile Kredili Mevduat Hesabı Kapatmak

Banka kuruluşları, kredili mevduat hesabı kapatmak için banka şubelerinden başvuru almayı kabul etmektedir ancak bazı bankalar müşteri hizmetleri ile de hesap kapatma talebini alabilmektedir. Bu işlem bankaların prosedürlerine göre değişiklik göstermektedir. Banka şubesinden kredili mevduat hesabı kapatmak birinci önceliğiniz olmalıdır.

Müşteri hizmetleri ile kuracağınız bağlantı sonucunda sizlerle ilgilenecek olan müşteri temsilcisine “Kredili Mevduat Hesabı Kapatma” talebinizi ilettikten sonra talebi veren kişinin gerçek hesap olduğunu doğrulamak amacıyla sizlere sorular yönlendirilecektir. Doğrulama işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirir iseniz kapatma talebiniz işleme alınacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı Kapatma Şartları

Kredili mevduat hesabı kapatma şartları, bankanın alacaklarını tahsil etmesi ile gerçekleşmektedir. Hesabınızdaki borç miktarını banka kuruluşuna ödemediğiniz müddetçe hesabınızı kapatamazsınız. Bu işlemi tek seferde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Taksitli şekilde borçlarınızı ödemeyi düşünüyor iseniz son taksit ödemesi bitene kadar kredili mevduat hesabı kapatma işlemi gerçekleşmemektedir.

Hesabınızdaki limit miktarı acil durumlarda kullanmanız için tanımlanmıştır. Acil durumların dışında yaptığınız harcamalar sizlerin bütçesini kötü etkileyebilmektedir. Harcamalarınıza uygulanan faiz miktarı günlük olarak hesaplandığı için borç miktarında artış gerçekleşir. Kısa vadede geri ödemesini yapabilirseniz sizin için bir avantaj olabilir ancak uzun vadede dezavantajdır.

hd porno izle

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap