1. Anasayfa
 2. İş Dünyası

Milletvekili Olma Koşullar Nelerdir?

Milletvekili Olma Koşullar Nelerdir?
0

Milletvekili, parlamenter sistemde halk tarafından seçilen ve halkı mecliste temsil eden kişilerdir. Milletvekili görevini yürütmek için milletvekili olma koşulları vardır. Bu gerekli şartları sağlayan kişiler aday olduğu seçimlerde seçilmesi halinde meclisteki görevine başlayabilir. Milletvekili olma koşulları nelerdir adlı yazımızda, gerekli koşullar detaylı olarak açıklanmaktadır.

Milletvekili Olma Şartları

Milletvekili olma şartlarını yerine getiren adaylar, bağımsız veya bir partinin adayı olarak seçimlerde yer alabilir. Milletvekili olma koşulları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 1. Milletvekili olma şartlarının ilki, adayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma gerekliliğidir. Türkiye Cumhuriyeti olmayan kişiler seçilme hakkına sahip değildir.
 2. Her adayın en az 18 yaşını doldurması Milletvekili seçilme yaşı 2017 yılında alınan karar ile 25 yaşından 18 yaşına düşürülmüştür.
 3. Milletvekili olma şartlarında, adayların en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.
 4. Erkek adayların askerliğini tamamlamış olması gerekmektedir.
 5. Kısıtlı olmamak gerekmektedir. Kısıt kelimesi engelli vatandaşları kapsamamaktadır. Engelli vatandaşlar bu kapsam içinde değildir.
 6. Kamuda yasaklı olmamak,
 7. Toplamda 1 yıl ya da daha fazla sürede hapis cezası almamış olmak,
 8. Taksirli suçlardan hüküm alan kişilerin sürelerine bakılmaksızın aday olamazlar.
 9. Aday olacak kişilerin yüz kızartıcı bir suçu bulunmaması gerekmektedir.
 10. İdeolojik ya da anarşik eylemlere karışmamış olmak gerekmektedir.

Milletvekili olan kişiler aynı zamanda meslek sahibi olabilmektedir ancak aşağıda belirtilen mesleklere sahip olan kişilerin mesleklerinden istifa etmeleri gerekmektedir. Milletvekili olma şartları için istifa etmesi gereken meslek grupları;

 1. Silahlı kuvvetler mensupları,
 2. Kamu kurumu ve kuruluşlarında memur statüsündeki görevli kişiler,
 3. Yüksek öğretimlerde kurul üyeleri,
 4. Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları,
 5. Yüksek yargı organları mensupları,
 6. Hakim ve savcılar, milletvekili olma koşullarını yerine getirmek için istifa etmeleri gerekmektedir.

Milletvekili Nasıl Olunur?

 • Milletvekili olarak mecliste yer almak için bir parti çatısı altında seçimlere girmek istiyor iseniz öncelikle ilgili partiye adaylık başvurusu yapmanız gerekmektedir. Her parti, milletvekili adayları için belirli bir miktarda ücret talep etmektedir. Bu ücret adaylık başvurusu sırasında alınır. Partilerin politikasına göre kadın adaylardan başvuru ücreti düşük seviyede veya hiç alınmaz.
 • Milletvekili aday sürecinizin onaylanması için ücretin yanında ek olarak partiden istenen evraklarında tamamlanması gerekmektedir.
 • Parti içi adaylık başvuruları değerlendirildikten sonra seçimlerde kimlerin parti içinden aday gösterileceği açıklanmaktadır.
 • Reklam, miting ve propaganda gibi çalışmalarla oy oranını arttıran ve seçilen kişiler mazbatalarını ve rozetlerini alarak mecliste göreve başlarlar.

Milletvekili olmak için bağımsız olarak seçim yarışına girmek isteyen adaylar bulundukları illerdeki İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvuru yapmaktadır. Belirtilen şartları sağlayan, başvuru belgelerini ve ücreti eksiksiz olarak teslim eden adayların başvuru süreci değerlendirilmektedir. Başvuru süreci onaylanırsa bağlı bulunduğunuz ilde bağımsız milletvekili adayı olarak seçimlere girebilirsiniz.

konulu porno izle

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir